VLS201610ET-1R0N-CA
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
VLS201610ET-1R0N-CA
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 2.00mmL×1.60mmW×1.00mmH SMD/SMT 1 µH 30 % 1.4 A 119 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)0.94 mm
Length2.0066 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1 mm
Current Rating1.4 A
DC Resistance (DCR)119 mΩ
Test Frequency1 MHz
ShieldingShielded
Inductance1 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current1.35 A
Saturation Current1.35 A